ÇMIMI I PABARAZISË

JOSEPH STIGLITZ 
Përshëndetje,
Unë jam Kapitalizmi! I rrita vajzat tuaja të vogla me kukulla Barbi, pse çuditeni sot kur ju kërkojnë para për operacion estetik! Krijova një industri të pafund për interesat e mia! Dhe e arrita atë që doja, tashmë shumica e vajzave 17-vjeçare nuk janë të kënaquara me pamjen e tyre të jashtme.
Unë jam Kapitalizmi! Mjafton që një grua ta shfletojë vetëm 15 minuta një reviste mode që të mos e pëlqejë më trupin e saj. Unë jam Kapitalizmi dhe e kam ndryshuar aq shumë këndvështrimin tuaj sa që historia e jetës së një CEO-je hajdut, mund të duket për ju një “histori suksesi dhe vullneti”.
Unë jam Kapitalizmi dhe s’kam aspak frikë të mundem në një botë ku mesatarja e njerëzve sheh Televizor rreth 5.5 ore në ditë, nuk lexon libra, shkon shumë pak në teatër dhe kinema.
Unë jam Kapitalizmi dhe patjeter që Steve Jobsi ishte dikush shumë i rëndësishëm, në fakt ishte shumë i zoti për të bërë punëtorët me pagë të ulët në vendet e Botës së Tretë të prodhonin makineri që i nevojiten vetem 1%-shit. Patjeter qe te gjithë kapitalistet do te flasin si të ishin “shenjtore”, fiks si flantropi Bill Gatesi, nje shenjtor qe jeton ne një shtëpi 66.000 m2 150 milion dollareshe.
Unë jam Kapitalizmi dhe per shkakun tim anembane gëlojnë kushërinjtë që marrin gjak per sherre trashëgimie. Ndërkohe që çdo vit vdesin 20 milion fëmijë nga uria, ju derdhni djersë për të shkrirë dhjamërat mbi pistat e vrapit.
Unë jam Kapitalizmi dhe falë meje në botë ekzistojnë 600 milion obezë dhe 1.4 miliard njerëz të uritur!
Unë jam Kapitalizmi dhe një bujk që prodhon kafe për Starbucks për të blere nje gotë kafe aty duhet të punoje tri ditë!
Unë jam kapitalizmi dhe “ekonomia e tregut te lire” është gënjeshtra më e madhe nëbotë. Unë jam Kapitalizmi dhe 24% e amerikanëve thonë se janë gati të mohojne familjet e tyre nëse do te duhej të bëheshin miliardere.
Unë jam Kapitalizmi dhe u bej thirrje grave! Ju lutem vraponi për tek Victoria Secret pa e sjellë ndermend se jeni kthyer ne një objekt, ju garantoj se do te bëheni shumë të lumtura kur te blini 80 dollarë nje palë të brendshme sa një pëllëmbë!
Unë jam Kapitalizmi dhe kalova ne ekstaze nga kenaqesia kur degjova se nje femije 15 vjeç shiti veshken per te blere iPad.
Unë jam Kapitalizmi dhe Madonna vetem ne Londer ka 8 shtepi ne madhesine sa per te strehuar 600 te pastrehe.
Unë jam Kapitalizmi dhe ju vdisni per xhevaire, ne İndi 1 milion veta i prodhojne ato xhevaire duke marre 1.2 dollare ne ditë. E bëra botën të besojë se bjondet janë më të bukura, prandaj në kontinentin e Azise 300 milion gra perdorin rregullisht shampo zbardhuese.
Unë jam Kapitalizmi dhe 64% e atyre yjeve të Hollivudit të cilët i keni idhuj janë të varur nga kokaina.
Unë jam Kapitalizmi dhe nderkohe që 20 milion femijë vdesin nga uria ne vit, juve ju vjen turp te vishni te njëjtën kemishe dy herë ne javë.
Unë jam Kapitalizmi dhe për cilat festa e keni fjalën, kur gjithë bota “feston” thjesht duke bërë shoping dhe shpenzuar?
Une jam Kapitalizmi dhe perseri ia arrita! I bera grate të besojne se s’kanë asgjë per te veshur pavaresisht se i kanë dollapet deri ne grykë me rroba lloje soj. 50% e popullsise së botës zotëron vetëm 1% te burimeve dhe pasurive.1% e popullsise se botës zotëron 50% te burimeve dhe pasurive boterore.
Unë jam Kapitalizmi dhe bankieret jane bijte e mi. Edhe diçka të fundit, shtetet ku ju jetoni janë komiteti ekzekutiv i punëve të mia…!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *