Lajme

Studimi befasues: Burrat përjetojnë më shumë dhimbje emocionale gjatë ndarjes sesa gratë

Studimi befasues: Burrat përjetojnë më shumë dhimbje emocionale gjatë ndarjes sesa gratë

Një studim i ri ka zbuluar se burrat priren të përjetojnë më shumë dhimbje emocionale sesa gratë, kur marrëdhënia e tyre nis të marrë një kthesë për keq. Një ekip ndërkombëtar psikologësh i udhëhequr nga studiues të Universitetit të Lankasterit, kreu analizën e parë të “të dhënave të mëdha” mbi problemet në marrëdhëniet në çift. “Shumica e…
Lexo më shumë
Nga Tarantino tek “Squid Game”. Pse kaq shumë njerëzve u pëlqejnë aktet e dhunës?

Nga Tarantino tek “Squid Game”. Pse kaq shumë njerëzve u pëlqejnë aktet e dhunës?

Nga Simon Mccarthy–Jones Muajin që kaloi, më shumë se 100 milionë njerëz ndoqën serialin e tmerrshëm të Netflix, “Squid Game”. Çështja nëse dhuna në ekran, është apo jo negative për njerëzit, është studiuar gjerësisht nga eksprtët. Konsensusi është se ajo mund të ketë efekte negative. Por pyetja se përse tërhiqemi nga dhuna, ka marrë shumë më pak vëmendje. Vdekja, gjaku dhe dhuna, kanë tërhequr gjithmonë masat.…
Lexo më shumë