Author Archives

http://gazetapasqyre.al/wp-content/uploads/2016/01/jaho.png

Ermonela Jaho: Ylli i operas nga komunizmi në New York/ Një rrëfim i trishtë i sopranos: Shpesh nuk kisha lekë për ushqim

  Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho përmes një interviste në “Financial Times” ka rrëfyer jetën e saj, fëmijërinë, familjen, te shoqin, operan, dhe suksesin. Ajo, i kujton ende vështirësitë e jetës në Tirannë e Enver Hoxhës, por tashmë ka një jetë…
Lexo më shumë
http://gazetapasqyre.al/wp-content/uploads/2016/01/ave1.jpg

Shtëpia

Nga Alisa Velaj Shtëpia që mend po shembet është e jotja dhe drurët që rrëzoi mbrëmë stuhia ishin të oborrit tënd. Më lër të t’i konturoj përmasat në një tjetër hapësirë ku trarët e çative janë më të sigurtë dhe…
Lexo më shumë
http://gazetapasqyre.al/wp-content/uploads/2016/01/MAKS-VELO.jpg

Trashëgimia kulturore/ Maks Velo: Paratë e drogës shkatërruan Sarandë e Gjirokastër. Shqiptarët quajnë liri, grabitjen

I ftuar në emisionin ” Të paekspozuarit: në Ora News, Maks Velo tha se shqiptarët vuajnë nga metaliteti otoman, ndaj nuk kanë ruajtur objektet e rëndësisë së veçantë kulturore. “Kjo është një gjë shumë e rëndë Ylli, qendrimi ndaj trashëgimisë…
Lexo më shumë
http://gazetapasqyre.al/wp-content/uploads/2016/01/half.jpg

E paëndërrta ime!

          Nga Fatos Arapi Më duhet një gjysëm ëndrre, E paëndërrta ime. Vë kokën në gjoksin tënd E tani përplasem Te kokë e një tjetri. Më duhet një gjysëm ëndrre. Shigjetat e orës së dorës Tutje…
Lexo më shumë